Στην πρόσφατη ενημέρωση (Οκτώβριος 2022) των βιβλιογραφικών στατιστικών της βάσης δεδομένων «Stanford», οι 14 από τους 46 επιστήμονες του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων που κατατάσσονται στο κορυφαίο 2% των επιστημόνων παγκοσμίως είναι μέλη της Πολυτεχνικής Σχολής:

• Agathopoulos, Simeon
  • Barkoula, Nektaria Marianthi
  • Fotiadis, Dimitrios
  • † Galatsanos, Nikolas P.
  • Likas, Aristidis
  • Mamoulis, Nikos
  • Matikas, T. E.
  • Paipetis, Alkiviadis S.
  • Parsopoulos, Konstantinos E.
  • Pitoura, Evaggelia
  • Tsaparas, Panayiotis
  • Vassiliadis, Panos
  • Zafeiropoulos, Nikolaos E.
  • Zonios, George

Η κατάταξη αυτή αφορά το συνολικό ερευνητικό έργο των επιστημόνων παγκοσμίως με βάση το πλήθος των ετεροαναφορών που έχουν λάβει καθώς και άλλους βιβλιομετρικούς δείκτες και είναι διαθέσιμη στη διεύθυνση https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/4.

Η Πολυτεχνική Σχολή είναι υπερήφανη για το ανθρώπινο δυναμικό της, το οποίο κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες διατηρεί και επιβεβαιώνει το διεθνές αποτύπωμά της, κρατώντας σε υψηλά επίπεδα  το κύρος τόσο της Σχολής όσο και του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.