Το ΤΕΕ-Τμήμα Ηπείρου θα αποτελεί πλέον εξεταστικό κέντρο για τη χορήγηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, σύμφωνα με την ομόφωνη Απόφαση Α13/Σ37/2023 της Διοικούσας Επιτροπής του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας και την σχετική ΚΥΑ (ΦΕΚ 2019/Β΄/1.4.2024) η οποία επισυνάπτεται. Η λειτουργία του εξεταστικού κέντρου ξεκινά άμεσα.

Πρόκειται για μια ιστορική εξέλιξη, η οποία ικανοποιεί με τον καλύτερο τρόπο κάτι που αποτελούσε διαχρονικό αίτημα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του τοπικού Τμήματος του ΤΕΕ. Οι απόφοιτοι της Σχολής – και όχι μόνο – θα μπορούν πλέον, εφόσον το επιθυμούν, να εξετάζονται στα Ιωάννινα προκειμένου να αποκτήσουν την άδεια εξασκήσεως του επαγγέλματός τους.

Η απόφαση επιβεβαιώνει τη δυναμική παρουσία της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και τη βαρύτητα του τεχνικού κόσμου της περιοχής.